تفاوت ريزپردازندهای پنتيوم و Celeron New Page 1ساير
 

 

 

SAKHA RAVESH CO.

 ا مروز

 پنجشنبه  31  مرداد  1398  2019  Aug.  22   Thursday ToDay
صفحه اصلی  مقالات نکته هادايره المعارف خودآموزها | تازه ها خود آزمون ها  

  نسخه قابل چاپ

 عنوان

 نويسنده

  مشاهده

 تفاوت ريزپردازندهای پنتيوم و Celeron

 مديريت آموزش

20362

با توجه به جایگاه داده در عصر حاضر و  لزوم نگاه جامع به این مقوله مهم ، بر آن شدیم تا محوریت فعالیت های خود را بر  روی این موضوع متمرکز نمائیم . از این رو گروه فابک با شعار فناوری اطلاعات برای کسب وکار شکل گرفت و  خدمات خود  را از طریق  سایت www.fabak.ir  به مخاطبان محترم عرضه می نماید

 

تفاوت ريزپردازندهای پنتيوم و Celeron 

تفاوت ريزپردازندهای پنتيوم و Celeron 
ريزپردازنده ، مهمترين عنصر سخت افزاری استفاده شده در يک کامپيوتر است که اغلب از آن به عنوان "مغز کامپيوتر " ، ياد می گردد. نوع ريزپردازنده استفاده شده در هر کامپيوتر ، تاثير غير قابل انکاری را بر تمامی ابعاد حيات يک کامپيوتر داشته و بنوعی ظرفيت عملياتی  و ميزان رضايت کاربران در خصوص اجرای برنامه های کامپيوتری را مشخص می نمايد. امروزه توليد کنندگان متعددی اقدام به طراحی و توليد ريزپردازندها ، می نمايند . پردازنده های پنتيوم و Celeron دو نمونه متداول در اين زمنيه بوده که تاکنون مدل های متفاوتی از آنان توليد و عرضه شده است . شايد برای شما جالب باشد که بدانيد وجه تمايز و نقاط مشترک اين دو نوع ريزپردازنده چيست ؟ بدين منظور به برخی از مهمترين خصايص تراشه های پنتيوم 4 و Celeron ، اشاره می گردد :

  • هسته ( Core ) : تراشه های Celeron با محوريت هسته تراشه های پنتيوم 4 ، طراحی و توليد شده اند .

  • Cache : تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتيوم 4 از حافظه Cache کمتری استفاده می نمايند . يک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کيلو بايت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتيوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. ميزان حافظه L2 Cache تاثير بسيار زيادی را در خصوص کارآئی سيستم بدنبال خواهد داشت .

  •  Clock Speed . شرکت اينتل تراشه های پنتيوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های  بمراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و توليد نموده است . سريعترين پردازنده پنتيوم 4 ، شصت مرتبه سريعتر از سريعترين پردازنده Celeron است.

  •  Bus Speed . پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدوديت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتيوم 4 ،  30 درصد بيش از پردازنده های Celeron است.

در صورتی که دو تراشه اشاره شده را از ابعاد متفاوت با يکديگر مقايسه نمائيم، توقع اين که اين دو پردازنده با سرعت مشابه و يکسان کار نمايند ، انتظاری بيهوده است . حجم کمتر حافظه L2 Cache و سرعت پائين تر Bus ، تاثير بسيار زيادی در ارتباط با  کارآئی يک کامپيوتر را بدنبال خواهد داشت . در صورتی که قصد داريد از کامپيوتر خود به منظور ارسال نامه های الکترونيکی و يا اينترنت ، استفاده نمائيد ، پردازنده های Celeron گزينه ای مناسب می باشند . در صورتی که  از سيتستم خود به منظور انجام عملياتی استفاده نمائيد که در آنان پارامتر سرعت، حائز اهميت می باشد ، می توان از پردازنده های پنتيوم 4 با توجه به وجود ويژگی های متنوعی همچون سرعت بالای Clock ، Bus و ميزان حافظه L2 Cache ، استفاده بعمل آورد .جستجو

مقالات                 
دايره المعارف       
دوره های آموزشی


 

 

مشاهده گروه ها              

 

 تهيه شده در شرکت سخا روش -  1382