کامپيوتر خود را بهتر بشناسيم : مرورگرهای وب
اين مطلب از طريق سايت شرکت سخاروش در اختيار شما گذاشته شده است .

 کامپيوتر خود را بهتر بشناسيم : مرورگرهای  وب

 کامپيوتر خود را بهتر بشناسيم : مرورگرهای  وب

کاربران اينترنت با استفاده از نرم افزارهائی موسوم به "مرورگرهای وب " از منابع موجود بر روی اينترنت استفاده می نمايند. نرم افزارهای فوق توسط شرکت های متعددی پياده سازی و در اختيار استفاده کنندگان قرار می گيرد . هر يک از مرورگرهای وب دارای مزايا و محدوديت های مختص به خود بوده و کاربران اينترنت می توانند متناسب با نياز خود از آنان استفاده نمايند .

نحوه عملکرد مرورگرهای وب
مرورگر وب ، برنامه ای است که با استفاده از آن صفحات وب درخواست و پس از ارسال توسط سرويس دهنده وب ، نمايش داده می شوند . نرم افزار فوق مسئول ايجاد هماهنگی لازم به منظور ارتباط بين کامپيوتر شما و سرويس دهنده وبی است که بر روی آن يک و يا چندين وب سايت وجود دارد. پس از فعال نمودن مرورگر وب و درج آدرس يک وب سايت در بخش آدرس آن ، مرورگر با سرويس دهنده وب ارتباط برقرار نموده و خواسته شما مبنی بر درخواست يک صفحه را برای آن ارسال می نمايد . پس از ارسال پاسخ لازم از طرف سرويس دهنده وب، ماحصل کار بر روی کامپيوتر شما نمايش داده می شود . مرورگر ، کدهای ارسالی توسط سرويس دهنده را که توسط زبان هائی نظير HTML و يا XML نوشته شده اند را تفسير و آنان را با فرمت مناسب نمايش می دهد .

تنوع مرورگر ها 
کاربران اينترنت به منظور انتخاب يک مرورگر دارای گزينه های متعددی می باشند . اکثر کاربران با مرورگرهائی که از يک رابط کاربر گرافيکی استفاده می نمايند ، آشنا هستند. اين نوع مرورگرها متن ، گرافيک و عناصر متفاوت چندرسانه ای نظير صدا ، تصوير و کليپ های ويدئويی را نمايش می دهند . در مقابل ، برخی مرورگرها از يک رابط کاربر مبتنی بر متن استفاده می نمايند . تعدادی از شناخته ترين مرورگرهای موجود عبارتند از : 

نحوه انتخاب يک مرورگر
يک مرورگر معمولا" همزمان با نصب سيستم عامل بر روی کامپيوتر شما نصب می گردد . شما می توانيد در صورت تمايل يک و يا چندين مرورگر ديگر را بر روی سيستم خود نصب نمائيد . به منظور انتخاب يک مرورگر  می توان پارامترهای متعددی را بررسی نمود : 

آیا می توان بيش از يک مرورگر را بر روی يک کامپيوتر نصب نمود ؟
در صورتی که تصميم به تغيير مرورگر نصب شده بر روی کامپيوتر و يا اضافه نمودن يک برنامه ديگر را داشته باشيد ، مجبور نخواهيد بود که مرورگر نصب شده بر روی کامپيوتر خود را uninstall نمائيد . در چنين مواردی می توان بيش از يک مرورگر را بر روی کامپيوتر نصب و از آنان استفاده نمود . در زمان نصب يک مرورگر ديگر بر روی کامپيوتر خود ممکن است با پيامی مواجه شويد که از شما سوال می شود که آيا می خواهيد مرورگر پيش فرض شما تغيير يابد و اين مرورگر جديد به عنوان مرورگر پيش فرض در نظر گرفته شود ؟ در مواردی که بر روی لينک موجود در يک نامه الکترونيکی کليک نموده  و يا بر روی يک صفحه وب موجود بر روی کامپيوتر خود  Double click می نمائيد ، صفحه مورد نظر با استفاده از مرورگر پيش فرض نمايش داده می شود  .
اکثر توليد کنندگان مرورگرهای وب ، امکان Download  را در اختيار متقاضيان قرار می دهند . قبل از Download هر نوع فايلی از طريق اينترنت می بايست بررسی لازم در خصوص هويت و اعتبار سايت مورد نظر انجام شود .


استفاده از اين مطلب  با ذکر منبع و اهداف غيرانتفاعی بلامانع است .
http://www.srco.
ir