نحوه برخورد با يک سيستم آلوده
اين مطلب از طريق سايت شرکت سخاروش در اختيار شما گذاشته شده است .

نحوه برخورد با يک سيستم آلوده 

نحوه برخورد با يک سيستم آلوده 

يکی از نکات قابل تامل اينترنت، حضور و شيوع گسترده انواع ويروس ها ، کرم ها و تروجان ها می باشد که نويسندگان آنان سعی می نمايند از شرايط موجود به منظور نيل به اهداف مخرب خود بنحو مطلوب استفاده نمايند . همين موضوع باعث شده است که درصد بسيار زيادی از کاربران اينترنت خصوصا" افرادی که فاقد مهارت های لازم در جهت حفاظت سيستم خود می باشند، قربانی اينگونه حملات شده و سيستم آنان بسرعت آلوده گردد . در صورتی که سيستم شما توسط اينگونه برنامه ها آلوده شده است ، می توان با دنبال نمودن مراحلی خاص در مرحله اول سيستم را با حداقل ضايعات به حالت طبيعی برگرداند و در مرحله دوم شانس تکرار اينگونه حملات را کاهش داد .

نحوه تشخيص آلودگی سيستم
متاسفانه ، روش خاصی به منظور تشخيص و شناسائی آلودگی سيستم توسط کدهای مخرب وجود ندارد . در برخی موارد ممکن است فايل هائی از روی کامپيوتر حذف گردد و  Shut down سيستم را بدنبال داشته باشد . در برخی موارد ديگر ممکن است اختلالاتی در روند انجام عمليات کامپيوتر ايجاد گردد . کاربران کامپيوتر می بايست همواره نسبت به هرگونه عملکرد غيرطبيعی سيستم خود حساسيت لازم را داشته باشند . در صورت استفاده از يک نرم افزار آنتی ويروس ، ممکن است برنامه های فوق در صورت يافتن آثار و علائم آلودگی، پيام های هشداردهنده ای را نمايش دهند .برنامه های آنتی ويروس ممکن است قادر به پاک نمودن کدهای مخرب موجود بر روی سيستم به صورت اتوماتيک باشند ولی در صورتی که آنان موفق به انجام چنين کاری نشوند ، می بايست اقدامات ديگری را انجام داد .

اقدامات لازم در صورت آلودگی سيستم
در صورت آلودگی سيستم و حصول  اطمينان از اين موضوع ، می بايست بر روی دو محور اساسی متمرکز گرديد :

اقدامات لازم به منظور کاهش حملات مشابه
برخورد با کدهای مخرب موجود بر روی يک کامپيوتر می تواند تبعات منفی متعددی را در ابعاد متفاوتی نظير از دست دادن زمان و اطلاعات ، بدنبال داشته باشد . موارد زير به منظور کاهش حملات مشابه و آلودگی سيستم پيشنهاد می گردد :

پيشنهاد می گردد از فايل های مهم موجود بر روی سيستم در محدوده های زمانی خاصی ، فايل های backup  بر روی CD و يا DVD تهيه گردد . در صورت آلودگی سيستم ، می توان از نسخه های backup استفاده نمود .


استفاده از اين مطلب  با ذکر منبع و اهداف غيرانتفاعی بلامانع است .
http://www.srco.
ir