بررسی مدل برنامه نویسی مبتنی بر رويداد در وب New Page 1ساير
 

 

 

SAKHA RAVESH CO.

 ا مروز

 جمعه  2  فروردين  1398  2019  Mar.  22   Friday ToDay
صفحه اصلی  مقالات نکته هادايره المعارف خودآموزها | تازه ها خود آزمون ها    
  نسخه قابل چاپ  

    5 4 3 2 1 

 عنوان

 نويسنده

  مشاهده

 تعداد آراء

 امتياز

 برنامه نویسی مبتنی بر رويداد در وب ( بخش اول )

 مديريت وب

17819

30

2.8

با توجه به جایگاه داده در عصر حاضر و  لزوم نگاه جامع به این مقوله مهم ، بر آن شدیم تا محوریت فعالیت های خود را بر  روی این موضوع متمرکز نمائیم . از این رو گروه فابک با شعار فناوری اطلاعات برای کسب وکار شکل گرفت و  خدمات خود  را از طریق  سایت www.fabak.ir  به مخاطبان محترم عرضه می نماید

 

برنامه نويسی مبتنی بر رويداد در وب ( بخش اول )

ASP.NET ، با ارائه يک مدل برنامه نويسی مبتنی بر رويداد ، تحولات  مهمی را در خصوص طراحی و پياده سازی برنامه های وب ، ايجاد نموده است . برنامه نويسی مبتنی بر رويداد ايده جديدی نبوده و تاکنون شاهد استفاده از آن در سيستم های متعددی بوده ايم. مثلا" بخش رابط کاربر( اينترفيس )  سيستم عامل ويندوز ، يک محيط مبتنی بر رويداد است که صرفا" پس از تحقق يک رويداد،عملياتی انجام خواهد شد .پس از بروز يک رويداد و تشخيص آن، برنامه مربوطه فعال و مسئوليت پاسخگوئی به رويداد را برعهده خواهد گرفت . مثلا" زمانی که بر روی يک آيکون موجود بر روی Desktop کليک نموده  و يا منوی Start ، فعال می گردد ، يک رويداد ايجاد و برنامه مرتبط با آن فعال می گردد.ASP.NET با وضعيتی مشابه آنچه گفته شد با رويدادها برخورد می نمايد .
در فرم های وب ASP.NET که مسئوليت ارائه بخش رابط کاربر برنامه های وب را برعهده دارند ، رويدادها دارای جايگاهی خاص بوده و به محض ايجاد يک رويداد ، کد مرتبط با آن اجراء می گردد.با استفاده از امکانات ارائه شده در HTML ، امکان اجرای حجم اندکی از کدهای نوشته شده سمت سرويس گيرنده نيز وجود خواهد داشت . ASP.NET با ارائه مفهوم جديدی با نام Postback ، اطلاعاتی اضافه را به منظور انجام پردازش های لازم برای سرويس دهنده ارسال می نمايد . بدين ترتيب، پس از ايجاد يک رويداد ، اطلاعات مورد نياز به منظور پردازش رويداد مربوطه، برای سرويس دهنده ارسال می گردد. ويژگی فوق ،پتانسيل های متعددی را در اختيار برنامه نويسان وب ، قرار می دهد . مثلا" در مواردیکه  کاربران اقدام به درج داده در يک TextBox نموده و يا يکی از اقلام اطلاعاتی موجود در يک ليست را انتخاب می نمايند ، امکان نگهداری و بخاطر سپردن اطلاعات موجود در يک فرم وب در زمان حرکت بين صفحات متعدد ، وجود خواهد داشت.مدل برنامه نويسی مبتنی بر رويداد ارائه شده در ASP.NET ، صرفا" محدود به اين امکانات نبوده و می توان کدهای مورد نياز را در توابع و يا برنامه های جانبی مستقر و در زمان بروز يک رويداد، آنان را اجراء نمود.
در اين مقاله به بررسی موارد زير خواهيم پرداخت :

  • رويداد چيست ؟
  • مدل مبتنی بر رويداد چيست ؟
  • بررسی رويدادهای عمومی ASP.NET
  • رويدادهای HTML
  • رويدادهای کنترل های سرويس دهنده ASP.NET
  • بررسی کنترل Button در ASP.NET
  • نحوه پردازش يک رويداد از طريق کدهای نوشته شده سمت سرويس گيرنده
  • تاثير مدل برنامه نويسی مبتنی بر رويداد در ايجاد برنامه های وب

رويداد چيست ؟
به منظور آشنائی با مفهوم يک