آشنائی با  ASP.NET 2.0 New Page 1ساير
 

 

 

SAKHA RAVESH CO.

 ا مروز

 جمعه  2  فروردين  1398  2019  Mar.  22   Friday ToDay
صفحه اصلی  مقالات نکته هادايره المعارف خودآموزها | تازه ها خود آزمون ها    
  نسخه قابل چاپ  

    5 4 3 2 1 

 عنوان

 نويسنده

  مشاهده

 تعداد آراء

 امتياز

 آشنائی با  ASP.NET 2.0 ( بخش دوم )

 مديريت وب

15681

14

4.6

با توجه به جایگاه داده در عصر حاضر و  لزوم نگاه جامع به این مقوله مهم ، بر آن شدیم تا محوریت فعالیت های خود را بر  روی این موضوع متمرکز نمائیم . از این رو گروه فابک با شعار فناوری اطلاعات برای کسب وکار شکل گرفت و  خدمات خود  را از طریق  سایت www.fabak.ir  به مخاطبان محترم عرضه می نماید

 

آشنائی با  ASP.NET 2.0 

آشنائی با  ASP.NET 2.0  ( بخش دوم )

در بخش اول
اين مقاله با جايگاه وب  در تولد  نسل جديدی از برنامه های کامپيوتری موسوم به "برنامه های وب " آشنا شديم . پس از معرفی ASP.NET به عنوان گزينه ای  برای پياده سازی برنامه ها و سرويس های وب به برخی از ويژگی های مهم آن اشاره و در ادامه با ضرورت ارائه نسخه جديد ASP.NET  آشنا شديم . در اين بخش به بررسی برخی از ويژگی های مهم  ASP.NET 2.0  خواهيم پرداخت .

ارائه امکانات لازم در جهت افزايش بهره وری و کارائی پياده کنندگان
با توجه به مدل برنامه نويسی declarative، پياده کنندگان برنامه های وب برای نوشتن برنامه های مورد نياز خود ملزم به نوشتن صدها و يا هزاران خط  کد  نخواهند بود .
 حجم کد توليد شده در ASP.NET 2.0 نسبت به نسخه قبلی کاهشی معادل 70 درصد را بدنبال خواهد داشت . برای انجام عمليات متداول در يک برنامه کامپيوتری ، می توان از سرويس های آماده شده متعددی استفاده نمود .در جهت تحقق رويکرد استراتژيک فوق ، کنترل های سرويس دهنده متعددی در ASP.NET 1.x  ايجاد و با توجه به ضرورت های موجود و دريافت نقطه نظرات پياده کنندگان به تعداد آنان در ASP.NET 2.0 افزوده شده است .

کنترل های سرويس دهنده جديد
ASP.NET 2.0 با معرفی چهل و پنج کنترل سرويس دهنده جديد ، امکانات مناسبی را به منظور انجام عمليات متفاوتی نظير : دستيابی به داده ، login ايمن ، Wizard navigation ، توليد تصاوير ، منو ، treeview و ايجاد  پورتال در اختيار پياده کنندگان قرار می دهد . تعداد زيادی از کنترل های فوق از مزايای سرويس های کاربردی هسته در ASP.NET در مواردی نظير دستيابی به داده ، عضويت و يا role  استفاده می نمايند . برخی از کنترل های جديد اضافه شده در ASP.NET 2.0 عبارتند از :

  • کنترل های داده : دستيابی به داده در ASP.NET 2.0  می تواند به صورت کاملا" تعريفی و بدون نياز به کدی خاص  با استفاده از کنترل های جديد منبع داده و يا نسبت دهی داده انجام شود. در اين رابطه کنترل های منبع داده جديدی ارائه شده است که  امکانات متفاوتی را نظير دستيابی به  بانک های اطلاعاتی SQL ، اشياء business و XML در اختيار پياده کنندگان قرار می دهد. همچنين در اين رابطه کنترل های نسبت دهی داده جديدی برای واکنش مناسب درخصوص تامين داده مورد نياز لايه رابط کاربر نظير grids ,details و فرم های نسبت دهی داده ارائه شده است .

  • کنترل های Navigation : کنترل های فوق ، امکانات متداول و مورد نياز در سطح لايه رابط کاربر به منظور حرکت  بين صفحات يک سايت را در اختيار پياده کنندگان قرار می دهند . کنترل های  treeview ، منو و breadcrumbs ، نمونه هائی در اين زمينه می باشد . کنترل های فوق از سرويس site navigation در ASP.NET 2.0 به منظور بازيابی ساختار سفارشی تعريف شده برای سايت ، استفاده می نمايند. 

  • کنترل های Login : کنترل های فوق ، مسئوليت ارائه امکانات لازم به منظور تائيد و بررسی مجوزها در سطح لايه رابط کاربر برای يک برنامه وب را  برعهده دارند . فرم های login ، ايجاد فرم های کاربر و  بازيابی رمز عبور نمونه هائی در اين زمينه می باشد. کنترل های فوق از سرويس های آماده  membership و role در ASP.NET 2.0 به منظور ارتباط با کاربر و اطلاعات role  تعريف شده در سايت ، استفاده می نمايند .

  • کنترل های Web part : کنترل های فوق، امکان افزودن محتويات اختصاصی و کاملا" سفارشی و Layout را در اختيار پياده کنندگان قرار می دهند .ويرايش محتوای مورد نظر و layout بطور مستقيم و از طريق صفحات برنامه،  از جمله امکانات ارائه شده توسط ک